Zvýšení daně z nemovitých věcí

Do 31. května 2024 musí lidé uhradit daň z nemovitých věcí. Jedinou výjimku tvoří daňová povinnost přesahující 5 000 Kč. Proč je v roce 2024 daň z nemovitostí ve vyšší částce? Všechny podrobné informace o letošním zvýšení daně z nemovitých věcí se dozvíte v následujícím článku.

V České republice mají všichni majitelé nemovitostí povinnost platit daň z věcí nemovitých. Daň z nemovitosti se vztahuje na všechny majitelů pozemků, bytových i nebytových jednotek, platí ji vlastník nemovitosti každoročně a vždy dopředu. Daň z nemovitých věcí v České republice je třeba zaplatit do 31. května každého roku. Jedinou výjimku tvoří daňová povinnost přesahující 5 000 Kč. Tento poplatek je možné rozdělit do dvou splátek - první je splatná do konce května, následující do konce listopadu.

Jaké změny nastaly u daně z nemovitých věcí v roce 2024?


Daň z nemovitých věcí se letos výrazně zvýšila, důvodem je kombinace zvýšení sazeb, které přinesl konsolidační balíček, a nárůstu koeficientů, které si schválila obec. V důsledku legislativních změn daň vzrostla v průměru o 80 %. Nejvýznamnější změnou je zvýšení sazby daně, např. u obytných nemovitostí se zvyšuje daň v roce 2024 z 2 Kč za 1 m2 na 3,50 Kč za 1 m2. Další zvýšení daně z nemovitosti mají ve své režii přímo obce. Obce mohou daň z nemovitosti navyšovat místními koeficienty. Taktéž byly upraveny některé pravidla týkající se výpočtu základu daně pro specifické typy nemovitostí, zejména pro zemědělské pozemky a lesní půdu.

Jestliže Vám stále nedorazily platební údaje, zkontrolujte svůj e-mail včetně složky pro spam, poštu (papírová složenka, SIPO) nebo datovou schránku, pokud ji vlastníte. Všechny složenky pro platbu daně z nemovitostí měly dorazit do 24. května 2024. Pokud jste informace a pokyny k platbě neobdrželi, musíte si platební údaje zjistit sami. Nejlepší bude, když neprodleně kontaktujete svého správce daně, tedy finanční úřad, pod který spadá nemovitost, ze které daň hradíte.

Co udělat, pokud jste zapomněli podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí?


Daňové přiznání týkající se nemovitosti jsou povinni podat všichni, kteří v minulém roce koupili či jinak získali nemovitost do svého vlastnictví. Povinnost také vzniká tím, kteří na své nemovitosti provedli výraznější úpravu, jako například přístavbu, změnu výměry pozemku a podobně. Přiznání k dani se dělá pouze jednou po nabytí, další roky Vám úřad vyměří daň automaticky. Termín je nejpozději do konce ledna. Pokud jste zapomněli, máte ještě možnost. Pokud poplatník podá daňové přiznání po lhůtě, aniž by byl správcem daně vyzván, nevzniká mu povinnost uhradit pokutu za opožděné tvrzení daně.

Další navyšování daně z nemovitých věcí se dá očekávat i v roce 2025 a následujících. V rámci novely zákona byl zaveden i tzv. inflační koeficient.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

F  Tento test je Free, můžete si jej zdarma vyplnit kolikrát chcete i bez registrace. Technické zhodnocení dlouhodobého nehmotného majetku
11 příkladů
Spustit test
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Výnosy - souhrnný příklad I.
7 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Výsledovka zisků a ztrát
4 příklady
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Přečtěte si také

Zopakuj si účtování Pokladny

29. 05. 2024

Pojďme si za 10 minut zopakovat základní účetní operace v pokladně. Jaká je základní charakteristika pokladny v účetnictví? Jak správně zaúčtovat např...

Změny u dohod v roce 2024

25. 04. 2024

Jaké změny nastanou u DPP a DPČ v roce 2024? Klíčovou novinkou je dovolená pro dohodáře.

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku

Zatím žádný komentář, buďte první

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Zvyseni-dane-z-nemovitych-veci&idc=565

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.