Využíváme soubory cookies. Pokračováním prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním cookies, více informací.

OK, rozumím
Registrovat se

zařazení kopirovacého stroje užívání - dlouhodobý hmotný majetek - VÚD

MD 022 | D 042


Inzerce ∇

Změna stavů:

Aktiva + (022)

Aktiva - (042)


« Zpět na výpis celé účetní osnovy

Dotazy & Diskuze k tomuto zaúčtování (4)

 1. [1] Cecilka 17.09.2014, 11:51

  Proč je zařazení kopírovacího stroje zařazeno pod účet 041, tedy NEhmotný majetek proti spotřebě? Proč se v tomto případě neúčtuje stejně jako pořízení DHM 022/042? Děkuji za odpověď.

 1. [2] Sofie 08.03.2016, 18:48

  Srdečně Vás zdravím, jsem rovněž přesvědčená, že tato předkontace není správně. V případě, že se bude jednat o DHM (pozn. NHM je nesmysl) pak zařazení do užívání bude 022/042. V případě, že se bude jednat o Drobný DHM ( tj. splňuje podmínku dlouhodobosti avšak jehož ocenění je nižší než stanovený limit, může ÚJ o takovém majetku účtovat jako o zásobách materiálu, a protože se většinou vydává ihned do používání, účtuje se zpravidla již samotný nákup do nákladů 501/321.

 1. [3] Cecilka 09.03.2016, 08:45

  Také Vás zdravím, Sofie a díky za reakci. (po takové době jsem už zapomněla, že jsem sem nějaký dotaz dávala :-D ) Souhlasím s Vaším komentářem. Ráda pročítám dotazy i odpovědi, protože narazím na spoustu příkladů z praxe a člověk se tak může ujistit, že účtuje správně. Pokud se jedná o nějakou "stolní" kopírku za několik set korun, určitě bych ji účtovala hned do nákladů. Můj dotaz byl na multifunkční kopírku (s tiskárnou, scanerem) o velikosti malé ledničky :-) Takové stroje už stojí i víc než 80 tisíc, takže splňují podmínku ceny i doby použitelnosti (+ odpisy). V každém případě (i u malé kopírky) jde ale o hmotný majetek, takže účtovat na 041 by mě asi nenapadlo. To je tady pořád uvedené špatně.

 1. [4] Ing. Marie Bohdalová 14.03.2016, 12:23

  Dobrý den, jak píšete, tak je to správně. Opravíme a děkujeme za upozornění

Vložit komentář:

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo čtrnáct:


Instagram Uctovani.netJsme na Instagramu!

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/zauctovani.php?u=022%7C042&t=zarazeni-kopirovaceho-stroje-uzivani-dlouhodoby-hmotny-majetek-V&i=471

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.

Vysvětlení:
MD=Má dáti (dříve se používalo "Na vrub" nebo také Debetní)
D=Dal (dříve se používalo "Ve prospěch" nebo také Kreditní)