Využíváme soubory cookies. Pokračováním prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním cookies, více informací.

OK, rozumím
Registrovat se

c)část hrazená organizací nad rámec příslušných předpisů - VÚD

MD 528 | D 213


Inzerce ∇

Změna stavů:

Náklady + (528)

Aktiva - (213)


Vydání stravenek

Text účetního příkladu Zaúčtování Zobrazit detail
A)část hrazená zaměstnancem - PPD 211 / 213
B)část hrazená organizací - VÚD 527 / 213
C)část hrazená organizací nad rámec příslušných předpisů - VÚD 528 / 213

« Zpět na výpis celé účetní osnovy





Dotazy & Diskuze k tomuto zaúčtování (6)

  1. [1] Monika 24.05.2012, 13:56

    Dobrý den, pokud organizace přispívá zaměstnanci na obědy nad rámec příslušných předpisů, tedy více jak 55%, musí se tento příspěvek zaměstnanci zdanit?? Děkuji za Vás čas a jsem s pozdravem

  1. [2] J. Navrátil 30.08.2012, 21:55

    Dobrý den, Podle znění § 6 odst. 9 písm. b) ZDP je od daně z příjmů ze závislé činnosti osvobozena: hodnota stravování poskytovaného jako nepeněžní plnění zaměstnavatelem zaměstnancům ke spotřebě na pracovišti, nebo v rámci závodního stravování zajišťovaného prostřednictvím jiných subjektů. Na osvobození od daně z příjmů u zaměstnance nemá vliv výše daňové uznatelnosti výdajů (nákladů) vynaložených zaměstnavatelem na stravování a to ani v případě, kdyby zaměstnavatel poskytl svým zaměstnancům stravování zdarma. V případě, že zaměstnavatel poskytuje svým zaměstnancům stravenky, a to buď za úplatu, která je nižší než nominální hodnota stravenky, anebo je poskytuje bezplatně, pak celá nominální hodnota stravenky je na straně zaměstnance osvobozena od daně z příjmů ze závislé činnosti. V případě, že by zaměstnavatel zaměstnancům poskytoval peněžní příspěvek k úhradě stravování formou příplatku ke mzdě, musel by se tento příspěvek řádně zdanit. (Podléhal by i SP a ZP) JN

  1. [3] Hana Burdová 21.01.2014, 08:37

    Dobrý den, prosím Vás o radu .Zaměstnavatel hradí zaměstnancům obědy v plné výši . Jak se má rozúčtovat celková částka? Na daňově uznatelný účet 55 % e základu a zbytek na daňově neuznatelný účet ? Moc děkuji za radu a jsems pozdravem, Hana Burdová

  1. [4] Škodova 07.08.2015, 15:07

    zamestnavatel zaplatil roční kupon pro zamestnance. Je to nedanový naklad 528.....?

  1. [5] M.Bohdalová 10.08.2015, 20:38

    Roční kupon na stravování? Zaměstnanci nějakou část doplácejí?

  1. [6] Susicka 13.02.2017, 11:02

    Prac.poměr - poloviční úvazek (5500,--/měs). Jiný příjem není. 1) zaměstnavtel po dohodě ze zaměstnancem uhradí za zaměstnance doplatek na zdrav.pojistném (zdr.poj.dostane pojistné z 11000,--) - je tato platba pro zaměstnavatele daňově uznatelná? Na jaký účet účtovat? 2) Bonus na dítě lze uplatnit, když prac. poměr od 7/2017? Pokud ano, za jaké měsíce (pouze od 7/17 nebo celý rok - do 7/17 evidence na ÚP) Děkuji, Iva

Vložit komentář:





Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo čtrnáct:








Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/zauctovani.php?u=528%7C213&t=c-cast-hrazena-organizaci-nad-ramec-prislusnych-predpisu-VUD&i=1423

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.

Vysvětlení:
MD=Má dáti (dříve se používalo "Na vrub" nebo také Debetní)
D=Dal (dříve se používalo "Ve prospěch" nebo také Kreditní)