Dohoda o provedení práce

Související dokumenty ke stažení v excelu nebo pdf

Dohoda o provedení práce Stáhnout

 

Tento dokument, zakládající pracovně-právní vztah, je velice oblíbeným jak u zaměstnavatelů, tak u zaměstnanců. V dnešním článku si shrneme důvody proč je pro obě strany tak výhodný, ale zároveň je potřeba si pohlídat několik limitních hranic, abychom neporušovali zákon.

 

Časové rozmezí pro dohodu o provedení práce

Dohodu o provedení práce je možné uzavřít na výkon prací, není-li jejích rozsah větší než 300 hodin v kalendářním roce pro jednoho zaměstnavatele. Dohoda o provedení práce může být uzavřena i na pracovní úkol spočívající v opakované činnosti zaměstnance pro jednoho zaměstnavatele (dříve tomu tak nebylo).

 

Odvod sociálního a zdravotního pojištění

Dohoda o provedení práce neukládá povinnost odvodu na sociální a zdravotní pojištění, ale pouze do limitu měsíční výplaty 10 000 Kč u jednoho zaměstnavatele. Nad tento limit dohoda o provedení práce podléhá zákonným odvodům pojistného. 

Zaměstnanec si musí dát pozor na situaci, kdy by pracoval pouze pro jednoho zaměstnavatele na dohodu o provedení práce s měsíčním výdělkem do 10 000 Kč a není státním pojištěncem (např. student nebo důchodce) – v tomto případě by musel zaměstnanec sám odvádět zdravotní pojištění, které činí 1 080 Kč. Tento příjem se nezapočítává do příjmu pro důchodové účely.

 

Inzerce ∇

Daň z příjmu

Výše daně z příjmu u dohody o provedení práce – 15%. Tím, že zaměstnavatel neplatí za zaměstnance pojistné, není tato daň placena ze superhrubé mzdy, ale ze skutečně vydělané hrubé mzdy zaměstnance.

 

Podpis prohlášení k dani

U pracovně-právního poměru na základě dohody o provedení práce může zaměstnavatel podepsat tzv. „růžové prohlášení k dani,“ čímž může uplatňovat slevy na dani. Za určité období lze toto prohlášení podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele. Tzn. pokud v jednom měsíci budete pracovat u dvou zaměstnavatelů na dohodu o provedení práce, můžete toto prohlášení, respektive uplatňovat slevy na dani, pouze u jednoho zaměstnavatele. Pokud podepíšete prohlášení, jedná se vždy o daň zálohovou. Pokud prohlášení nepodepíšete, do 5 000 Kč budete platit daň srážkovou.

 

Porovnání daně z příjmu u dohody o provedení práce při podpisu a bez podpisu „Prohlášení poplatníka daně“

Podpis prohlášení

NE

ANO

Měsíční hrubý příjem

8 000 Kč

8 000 Kč

Zálohová daň 15%

1 200 Kč

1 200 Kč

Sleva na dani

0 Kč

2 070 Kč

Daň po slevě

1 200 Kč

0 Kč

Čistý příjem

6 800 Kč

8 000 Kč

 

Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele

Dohoda o provedení práce zakládá zaměstnavateli povinnost čtvrtletně odvádět zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele pokud výše výdělku na dohodu překročí 10 000 Kč. Avšak u zaměstnavatele, který zaměstnává pouze pracovníky na dohodu o provedení práce, nemusí výdělek překročit zmiňovaných 10 000 Kč a zaměstnavatel bude odvádět na zákonné pojištění minimální částku, která činí 100 Kč.

Kategorie

S tématem 'Dohoda o provedení práce' souvisí následující účetní test

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Dohoda o provedení práce
4 příklady
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Přečtěte si také

Dohoda o pracovní činnosti

13. 11. 2013

Povinnosti a zvýhodnění při pracovně právním vztahu založeném na dohodě o pracovní činnosti. Uveden praktický příklad a formulář ke stažení

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku (9)

#1  Jana Mazáková 04.02.2014, 14:27

Dobrý den, pokud jsem to správně pochopila, u jakéhokoliv měsíčního příjmu u DPP se příjem daní srážkově, pokud mám DPP u jednoho zaměstnavatele a u druhého pracovní smlouvu a daňové přiznání si vyplňuji sama, je třeba započítat oba dva příjmy do celkových příjmů a doložit to potvrzením od obou zaměstnavatelů. předem děkuji za odpověď

#2  Petr Řeha 14.04.2014, 19:09

Dobrý den, byla mi přiznána invalidita třetího stupně. Mohl bych si přivydělat na DPP. Rozumím tomu správně, že pokud podepíšu růžové prohlášení nebudu mít žádné odvody ani daň. Rozumím tomu správně? Děkuji za odpověď. Bc. Petr Řeha

#3  Ing. Marie Bohdalová 15.04.2014, 09:00

Dobrý den, ano, pokud daňová povinnost nepřevýší slevu na dani, pak platit nebudete

#4  Zuzana Bartůšková 20.05.2014, 23:30

Pro Jana Mazáková: Dobrý den od 1.1.2014 je to tak, že pokud máte příjmy na dohodu o provedení práce do 10 000 Kč měsíčně hrubého, tak se zdaňují srážkovou daní. Prohlášení poplatníka podepíšete u zaměstnavatele kde máte pracovní poměr. A u toho druhého kde máte DPP se uplatní ta 15% srážková daň. Příjmy zdaněné srážkovou daní nemusíte do přiznání uvádět. Ale od 1.1.2014 je tam můžete uvést dobrovolně, pokud to pro Vás bude výhodné. V tom případě doložíte všechny příjmy ze všech zaměstnání Potvrzením o příjmech od obou zaměstnavatelů

#5  ivan 28.05.2014, 20:06

mužu ukončit DPP okamžitě nebo musím odpracovat nějakou konkretni dobu po oznámení o ukončení DPP i když jsem oddělal 300h

#6  Langová 05.06.2014, 16:49

Dobrý den, je možné pro rok 2013 na DPP danit všechny automaticky daní srážkovou? Paní účetní nedává "růžové prohlášení k dani", rovněž se neptala, chtějí-li pracovníci uplatňovat jiné slevy na dani (student aj.) OSVČ? Rovněž končilo pro 2013 dle paní účetní v režimu srážkové daně. Za jakých okolností bylo pro rok 2013 vůbec možné danit srážkovou daní 15% bez ohledu na cokoliv (včetně skutečností uvedených ze strany pracovníka)? Za jakých okolností bylo pro rok 2013 vůbec možné nevydat potvrzení o příjmu navzdory žádosti pracovníka? Zdůvodnění bylo, že do určité částky není ze strany účetní povinnost toto dokumentovat. Informovala jsem se sice na více místech (FU včetně), ani jedna verze se s verzí pí. účetní bohužel neshoduje. Děkuji.

#7  Ing. Marie Bohdalová 20.06.2014, 09:20

@ivan: dobrý den, podmínky ukončení DPP by měly být uvedeny v dohodě. ale protože jak píšete, tak jste již odpracoval 300 hodin, což je pro DPP maximální roční limit, takže byste měl mít splněno.

#8  Ing. Marie Bohdalová 20.06.2014, 09:25

@Langová: dobrý den, uvedené postupy jsou samozřejmě všechny špatně. vše začíná chybou již (ne)podpisem růžového prohlášení.

#9  berenika 11.10.2015, 20:31

dobry den,byla jsem zamestnana na dpp do 10000kc mesicne-v podstate nacerno.ruzovy papir jsem mela podepsany,na pasce hruba mzda,bonus na dite a sleva na poplatnika.bonus mi byl vyplacen mesicne k vyplate,sleva na poplatnika nikoliv,prestoze jsem podepsala vyrovnani k 15.2.nic mi vraceno - ohledne slevy na poplatnika nebylo.zadna dan mi behem roku strhavana nebyla-tedy na pasce uvedena nebyla.prosim o radu,zda mam narok na vraceni slevy na poplatnika za cely rok.dekuji

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Dohoda-o-provedeni-prace&idc=123

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.