Koronavirus: odpuštění minimálních záloh pro OSVČ

Vláda se rozhodla pro podporu firem a jejich zaměstnanců, aby zamezila propouštění zaměstnanců. Vláda schválila kurzarbeit i odpouštění záloh v minimální výšce pro OSVČ a to na půl roku, dojde rovněž k pozastavení EET.

Odpuštění záloh na sociální i zdravotní pojištění platí od března do srpna roku 2020. Jde skutečně o prominutí plateb, nejedná se pouze o odklad záloh. Prominutí plateb platí pro všechny OSVČ a to ve výši minimálních záloh:

  • u sociálního pojištění činí 2 544 Kč (1 018 Kč vedlejší činnost),
  • u zdravotního pojištění nyní činí 2 352 Kč

OSVČ, která platí měsíčně pouze minimální zálohy, nebude navíc ani nic doplácet (6 měsíců záloh bude plně odpuštěno). OSVČ za těchto 6 měsíců ušetří na zálohách 29 376 Kč. OSVČ, která platí měsíčně vyšší zálohy od března do srpna 2020 nemusí platit celé zálohy. V ročním vyúčtování příští rok zpětně doplatí rozdíl mezi tím, co skutečně měly odvádět, a minimální zálohou. Pokud se OSVČ rozhodne i nadále platit měsíční zálohy obvyklým způsobem, budou považovány za přeplatek a ve vyúčtování za rok 2020 je dostanou zpět.

Jak postupovat v případě, že záloha za březen 2020 už byla zaplacena? Byla-li záloha na pojistné zaplacena, použije se na úhradu splatných závazků a poté záloh na pojistné na další kalendářní měsíce roku 2020 (zaplacená záloha za březen bude započítána jako záloha pojistného za září). Platí to stejně u sociálního i zdravotního pojištění.

Jaký to bude mít dopad na výpočet důchodu? Období, po které nebyly placeny zálohy na pojistné, se bude při výpočtu osobního vyměřovacího základu podle § 16 zákona o důchodovém pojištění považovat u OSVČ s hlavní samostatnou výdělečnou činností za tzv. vyloučenou dobu (šestiměsíční období neplacení pojistného nebude mít vliv na výši důchodu).

Ujasníme si to ještě na praktických příkladech:

1) OSVČ platí měsíčně zálohy v minimální výšce (2 544 Kč = SP, 2 352 Kč = ZP). Zálohy za měsíc březen až srpen budou v nulové výšce (zpětně nebude muset nic doplácet). Další zálohu zaplatí OSVČ až za měsíc září (pokud se situace ještě nezmění).

2) OSVČ platí měsíčně vyšší zálohy (3 500 Kč = SP, 2 500 Kč = ZP). Zálohy za měsíc březen až srpen nemusí platit v celé výšce. Až bude příští rok podávat přehledy za rok 2020, doplatí rozdíl mezi skutečností a minimální zálohou. Pokud by skutečnost přesně odpovídala výšce záloh, tak za období březen až srpen doplatí 5 736 Kč u SP (3 500 Kč - 2 544 Kč x 6 měsíců) a 888 Kč u ZP (2 500 Kč – 2 352 Kč x 6 měsíců).

Ošetřovné pro OSVČ

Kromě zaměstnanců, budou mít nárok na ošetřovné i OSVČ, jejichž děti jsou ve věku 6 až 13 let. Podmínkou bude, že jejich manžel/manželka nečerpají ošetřovné v zaměstnaneckém vztahu.

Kurzarbeit

Co je to kurzarbeit? Zaměstnancům se zkrátí pracovní doba a ušlý příjem jim doplatí stát. Stát firmám uhradí 50 až 80 % vyplácené mzdy podle důvodu omezení výroby či služeb. Pokud firma nemůže přidělovat práci, protože minimálně 30 % zaměstnanců je v karanténě či na ošetřovném, měl by stát uhradit 80 % plného výdělku. Při omezení výroby kvůli nedostatku surovin a jiných vstupů dostává pracovník aspoň 80 % svého příjmu. Stát by měl uhradit 50 %.

EET

Vláda také schválila, že dočasně pozastaví povinnost elektronické evidence tržeb pro subjekty spadající do všech fází EET, a to po dobu stavu nouze a následujících tří měsíců. Na zavádění poslední vlny EET si ještě počkáme.

Vláda také schválila prominutí červnové zálohy na daň z příjmů fyzických a právnických osob.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

F  Tento test je Free, můžete si jej zdarma vyplnit kolikrát chcete i bez registrace. Pořízení dlouhodobého nehmotného majetku - lehký
11 příkladů
Spustit test
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Náklady a výnosy podniku v letech
5 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Pořízení zásob způsobem A (zboží) - lehký
16 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Přečtěte si také

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku

Zatím žádný komentář, buďte první

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Koronavirus-odpusteni-minimalnich-zaloh-pro-OSVC&idc=412

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.