Návrh na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí byl schválen ve vládě

Ministerstvo financí oznámilo schválení návrhu na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí s účinností od 1. 1. 2021, který byl předmětem jednání vlády dne 30. 4. 2020. Jistotu přijetí novely však zatím nemáme. Prozradíme vám, jak se nás případné schválení novely zákona dotkne, a jaká cesta legislativního procesu ji ještě čeká.

Na radost je stále brzy

Schválený návrh v upraveném znění nyní poputuje do poslanecké sněmovny, kde bude projednáván ve třech čteních, posléze jej musí projednat a schválit také senát a „zelenou“ dostane až s podpisem prezidenta České republiky. 

Toto je optimistický scénář celého legislativního procesu, kde může vyvstat ještě řada změn v podobě pozměňovacích návrhů. Na předjímání konkrétního znění zákona je brzy, jelikož by měl být projednáván a schvalován mimo režim legislativní nouze, tak bude jeho cesta ke schválení ještě dlouhá.

Jaká je současná podoba návrhu zákona?

Současná podoba návrhu zákona na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí zahrnuje hned několik změn. Daň ve výši 4 % z celkové kupní ceny by nově nezaplatil nikdo, kdo nemovitost nabyl nejpozději v prosinci 2019. 

Zároveň by byl prodloužen tzv. časový test pro příjmy z prodeje nemovitých věcí neurčených k vlastnímu bydlení z pěti na deset let, a to pro nemovitosti nabyté po 1. lednu 2021. Těmito opatřeními by se měl omezit prostor pro spekulanty na trhu s realitami. 

Uplatnění odpočtu úroku z hypoték bude zrušeno

Další změnou by bylo zrušení možnosti uplatňovat si odpočty úroků z nově uzavřených smluv o úvěru na bydlení jako nezdanitelné části daně, a to od 1. 1. 2022. Znamenalo by to možnost uplatňovat si odpočet úroků pro všechny kupující, kteří nabyli nemovitost nejpozději v prosinci 2021 a dříve. Pro nemovitosti nabyté v období od prosince 2019 do prosince 2021 by platilo, že kupující nezaplatí daň z nabytí nemovitých věcí a současně mu bude umožněno uplatňovat si odpočty úroku z úvěru na bydlení od základu daně. 

Vláda si od těchto opatření slibuje povzbuzení trhu s realitami, který utrpěl v období koronavirové krize, a podpoření dostupnosti vlastního bydlení, kdy po nákupu domu či bytu zůstane kupujícím více peněz, které budou mít ihned k dispozici. Návrh zákona myslí i na již dříve uzavřené úvěry, které v budoucnu můžeme refinancovat, a v tomto případě by nebyl úvěr posuzován jako nový. 

Zjednodušení daňového systému

Tento návrh odráží závazek Ministerstva financí ke zjednodušování daňového systému. Zrušení daně s sebou nese i zrušení povinnosti k podání formuláře k dani z nabytí nemovitých věci, čímž odpadne i administrativní zátěž obou stran.

V současné době daň z nabytí nemovitých věcí činí 4% a s účinností od 1. listopadu 2016 ji hradí kupující. Daňové přiznání je povinen podat nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž došlo ke vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí. V případě, kdy ke vkladu zápisu ještě nedošlo, vychází se z data nabití účinnosti smlouvy o převodu nemovitosti. Návrh novely, dle vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové, výrazně snižuje tuto byrokracii a usnadňuje mladším lidem cestu k vlastnímu bydlení. 

Podpora bydlení nebude tak jednoznačná…

Konkrétní modelová situace, jak ji představil regionální ředitel 4fin Tomáš Trauške, však ukazuje, že podpora bydlení možná nebude tak účelová, jak je z vlády představováno. V případě nákupu nemovitosti za 4 miliony Kč nezaplatí kupující daň 4 % tj. 160 tisíc Kč. Tyto finance bude mít ihned k dispozici pro jiné útraty. Na druhou stranu státu zůstane při úvěru na bydlení za 30 let 200 tisíc Kč, které mohl dosud odečíst od základu daně. 

Odkládání případného nákupu nebo prodeje nemovitosti by se vám však nemuselo vyplatit. Zákon zatím nebyl schválen, tudíž neznáme ani jeho konečnou podobu. Nyní může projít ještě řadou změn. Svět financování a realit je však natolik živý, že se mění každým okamžikem. Banky neustále zpřísňují podmínky pro poskytování úvěrů a získat financování může být čím dál složitější. Výběr nemovitosti bývá dlouhodobější záležitostí, tudíž pokud jste našli svůj vysněný pozemek, dům či byt, nečekejte, avšak nezapomeňte poradit se s odborníky.

Orange Academy poskytuje certifikované jazykové a rekvalifikační kurzy. Zaměřuje se na účetnictví, personalistiku, daně a online marketing.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Pořízení zásob způsobem B (zboží) - lehký
15 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Dlouhodobý majetek - účetní odpisy
8 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Sestavování výsledovky, výsledků hospodaření a nedokončené výroby
5 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Přečtěte si také

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku (1)

#1  PetraM 14.07.2021, 11:36

Dobrý den, před chvílí jsem viděla tento rozhovor: https://www.cikr.cz/rozhovor-tema-dan-nabyti-snidane-novou/ a opravdu moc mi to pomohlo objasnit si, jak se to aktuálně změnilo, doporučuji, když třeba nemáte zrovna čas číst, nebo jedete dlouhou cestu autem.

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Navrh-na-zruseni-dane-z-nabyti-nemovitych-veci-byl-schvalen-ve-vlade&idc=415

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.