OSVČ na vedlejší činnost

Kdo může podnikat na vedlejší činnost? Jaké jsou daně a odvody na sociální a zdravotní pojištění u vedlejší činnosti? Všechny podrobnosti se dozvíte v následujícím článku.

Abyste mohli začít podnikat, je potřeba si na jakémkoliv živnostenském úřadu zřídit živnostenský list na vedlejší činnost. Předtím, než půjdete na živnostenský úřad, vyberte druh živnosti vašeho podnikání. Při vyřizování živnosti volné si vystačíte s občankou. U živností řemeslných, vázaných a koncesovaných předložíte navíc doklad o odborné způsobilosti.

Zákon uvádí, že na vedlejší činnost můžete podnikat, pokud splníte alespoň jednu z následujících podmínek:

  • jste zaměstnanec, který má účast na nemocenském pojištění a zaměstnavatel za vás odvede pojistné alespoň z minimální mzdy,
  • jste student do 26 let,
  • jste rodič pobírající rodičovský příspěvek nebo peněžitou pomoc v mateřství,
  • pečujete o dítě do 10 let, které je závislé na péči jiné osoby,
  • jste ve starobním nebo invalidním důchodu,
  • vykonáváte vojenskou službu v ozbrojených silách ČR, ale nejste voják z povolání.

U podnikání při zaměstnání si zjistěte, zda potřebujete souhlas zaměstnavatele. V případě, že chcete podnikat ve stejném oboru, potřebujete zaměstnavatelův písemný souhlas, pokud by výdělečná činnost OSVČ byla shodná s předmětem podnikání zaměstnavatele. V případě, že jste státní zaměstnanec musíte mít souhlas bez ohledu na to, v jaké oblasti chcete podnikat.

Odvody na sociální a zdravotní pojištění

Jestliže podnikáte při zaměstnání a zaměstnavatel za Vás hradí minimální odvody na zdravotní pojištění, měsíční zálohy vůbec neplatíte. Zdravotní pojištění vždy platí ze skutečně dosaženého zisku, a to jednou ročně po podání Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ. Sazba zdravotního pojištění je 13,5 % z vyměřovacího základu (rozdíl příjmů a výdajů). Avšak pokud podnikáte při studiu, mateřské dovolené nebo v penzi, v prvním roce podnikání zálohy neplatíte. Podáte přehled o příjmech a výdajích a částku pojištění uhradíte jednorázově, následně na základě přehledu Vám pojišťovna vyměří výši záloh pro další rok.

Pro sociální pojištění platí pravidlo, že odvody u vedlejší činnosti neplatíte vůbec, pokud dílčí základ daně (rozdíl mezi ročními příjmy a výdaji) je nižší než tzv. rozhodná částka. V roce 2023 je rozhodná částka ve výši 96 777 Kč. Jestliže jste začali podnikat například až v dubnu, bude rozhodná částka nižší. Pokud tento limit překročíte, tak platíte sociální pojištění z opravdu dosaženého zisku. V dalších letech při příjmech vyšších než rozhodná částka odvádíte měsíční zálohy v minimální výši.Sazba sociálního pojištění je 29,2 % z vyměřovacího základu.

Daně u vedlejší činnosti

Během podnikání na vedlejší činnost máte povinnost odvádět daně a každoročně musíte podávat daňové přiznání (zaměstnavatel vám již nemůže provést roční zúčtování daně). OSVČ mají povinnost podávat daňové přiznání elektronicky. Do daňového přiznání musíte uvést veškeré vaše příjmy (aj příjmy ze zaměstnání, požádejte svého zaměstnavatele o Potvrzení o zdanitelných příjmech). Daníte pouze rozdíl mezi příjmy a výdaji, a to sazbou 15 % nebo 23 %. Uplatňovat můžete buď skutečné, nebo paušální výdaje. Paušální výdaje jsou administrativně méně náročné. Výdaje se počítají jako procento ze všech vašich příjmů (80 % – pro řemeslné živnosti, zemědělství a lesnictví, 60 % – živnosti volné, vázané a řemeslné, 40 % – autorská práva, svobodná povolání, podnikání podle zvláštních předpisů, např. advokát, notář atd.

V daňovém přiznání si také můžete odečíst dar na dobročinné účely, dárcovství krve, penzijní a životní pojištění, úroky z hypotéky a stavebního spoření, zkoušky ověřující další vzdělávání, členské příspěvky odborové organizaci. Uplatníte i nárok na slevy (základní slevu na poplatníka, daňové zvýhodnění na dítě, vlastní invaliditu či studium).

Pozastavení nebo zrušení živnosti

Živnost můžete pozastavit v případě, pokud předpokládáte, že se k podnikání v budoucnu vrátíte. Živnost se pozastavuje na dobu určitou, kterou si zvolíte sami. Přerušení nahlaste do 8 dnů na zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení. Do 15 dnů je potřeba nahlášení na finanční úřad.

Pro zrušení živnosti je potřeba vyplnit změnový list na živnostenském úřadě. Tímto listem oznámíte zrušení také na finančním úřadě, správě sociálního zabezpečení a na zdravotní pojišťovně. Po odevzdání listiny má živnostenský úřad na zrušení 30 dní, během kterých jste ale stále OSVČ, a tak musíte platit zálohy a vést účetnictví nebo daňovou evidenci.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Účtování o směnkách
5 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Pořízení dlouhodobého majetku a daňové zálohy - střední obtížnost
18 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Výnosy - souhrnný příklad III.
8 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Přečtěte si také

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku

Zatím žádný komentář, buďte první

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=OSVC-na-vedlejsi-cinnost&idc=545

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.