Plánované daňové úspory - Práce na dohodu o provedení práce

„Představujeme Vám konsolidační, úsporný balíček pro nadcházející rok 2024“ oznámil předseda vlády Petr Fiala ve čtvrtek 11.5.2023.

Pod slovem úsporný balíček si představme souhrn několika vládních změn ve státním rozpočtu, zejména na straně výdajů.

V tomto článku si představíme první konkrétní chystanou změnu, která se bude týkat lidí, kteří pracují na dohodu o provedení práce, tzv. DPP.

Dohoda o provedení práce

Dle navrhovaného konsolidačního balíčku se od ledna 2024 stanoví dva limity pro vznik účasti na pojištění zaměstnance, který pracuje na základě dohody či více dohod o provedení práce. 

První limit bude stanoven pro všechny dohody o provedení práce u jednoho zaměstnavatele, a to ve výši 25 % průměrné mzdy.

Druhý limit (vyšší) bude stanoven pro vznik účasti na pojištění při souběhu více dohod o provedení práce u více zaměstnavatelů, a to ve výši 40 % průměrné mzdy. Pokud zaměstnanec překročí jeden či druhý limit, bude z odměn z dohod o provedení práce odvedeno pojistné.

Aby toto mohlo být kontrolováno, bude zaveden registr všech dohod o provedení práce a příjmů z nich. Podle informací tento registr povede Česká správa sociálního zabezepečení, do kterého budou moci nahlížet zaměstnavatelé.

Stejně jako u hlavních pracovních poměrů si zaměstnavatelé budou muset dát pozor na to, aby včas splnili ohlašovací povinnost, tedy oznámení o nástupu a skončení zaměstnání. Budou si kromě toho ohlídat pri nástupu nového zaměstnance na DPP zjistit, zda má nebo nemá DPP jinde.

Aby nebylo toto břemeno jen na zaměstnavateli, tak Ministerstvo práce a sociálních věcí zvažuje i postihy pro zaměstnance, kteří neoznámí svému zaměstnvavateli, že mají další DPP. Jedná se však o návrh, který se bude ještě ladit.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Samostatná činnost
6 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
F  Tento test je Free, můžete si jej zdarma vyplnit kolikrát chcete i bez registrace. Zásoby vlastní výroby - způsob A
15 příkladů
Spustit test
F  Tento test je Free, můžete si jej zdarma vyplnit kolikrát chcete i bez registrace. Zřizovací výdaje neboli náklady spojené se vznikem společnosti
15 příkladů
Spustit test

Přečtěte si také

Změna sazeb DPH v roce 2024

15. 11. 2023

Změny v sazbách DPH od 1.1.2024. Snížení pro knihy a zdravotnické potřeby, zvýšení pro léky a stravovací služby

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku

Zatím žádný komentář, buďte první

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Planovane-danove-uspory-Prace-na-dohodu-o-provedeni-prace&idc=534

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.