Proč chtít klientův přístup do DIS+? Ušetříte čas

DIS+ neboli Daňová informační schránka. Jednoduchý název pro online přístup k finančnímu úřadu, a to i v zastoupení vašich klientů. Díky DIS+ už nemusí na úřad chodit ani váš klient, ale brzy ani účetní nebo daňoví poradci. Pojďme se na DIS+, pomocníka v komunikaci s finančním úřadem, podívat blíže.

Co najdete v DIS+ a k čemu slouží

Daňová informační schránka má ušetřit „papírovou“ administrativu, ale především náš čas. S časovou úsporou můžeme počítat, ať už podáváme vlastní daňové přiznání či přehledy DPH, nebo (a to především), když poskytujeme účetní a daňově poradenské služby svým klientům.

Přes DIS+ je možné dálkovým přístupem podat řadu dokumentů, ale i sledovat daňové povinnosti. Ty již uhrazené nebo budoucí. Dostat se tu dá až na konkrétní předpisy a úhrady, nechybí ani zpravodajství a aktualizace od Finanční správy. Tím se DIS+ významně liší od datových schránek.

Rozcestník umožňuje pohybovat se v DIS+ jak podle jednotlivých daní, tak i podle zvolených finančních úřadů. Vedle toho se v DIS+ nacházejí i veřejné části spisů finančního úřadu, ihned po přihlášení uvidíte, zda je nutné cokoliv doplácet, nebo jste (vy či váš klient) naopak v přeplatku.

Níže na obrázku naleznete úplný přehled elektronických formulářů, podle typu daně, odvodu nebo další vyžadované komunikace (registrace, oznámení, obecné písemnosti).

DIS+ po přihlášení na konkrétní osobu Zdroj: DIS+ po přihlášení na konkrétní osobu

Hlavní struktura DIS+

Po přihlášení do DIS+ uvidíte na horní liště tři hlavní sekce, v nichž se pak můžete podle potřeby pohybovat:

  1. Osobní daňové účty - s přehledem předpisů a plateb, v řazení podle jednotlivých daní, či podle finančních úřadů, které mají danou daň na starosti. Zobrazit si můžete aktuální zůstatky nebo zůstatky ke dni (a ten vyberete z kalendáře). Aktuální celkový zůstatek na vás ostatně vyběhne ihned po přihlášení se do DIS+
  2. Formuláře - to, co vám práci usnadní nejvíce. Online formuláře pro jednotlivá daňová přiznání a další komunikaci s FS. V členění na „Všechny formuláře“, „Rozpracované“ a „Odeslané“. Vpravo dostanete možnost buď otevřít nový elektronický formulář, nebo si jej do DIS+ načíst ze souboru. Na výběr jsou soubory z DIS+ (seznam písemností dostupných v dané DIS+), soubory z vašeho počítače nebo soubor ze seznamu již odeslaných podání resp. rozpracovaných formulářů uložených v dané DIS+
  3. Přehled písemností - jde o daňovou schránku, takže písemnosti tu logicky nemohou chybět. Najdete tu komunikaci s finančními úřady - odeslanou úřadem, ale i písemností od vás, doručených na úřad. Seznam písemností se dá třídit dle data, úřadu, jednacího čísla apod. Nahlížet se dá do veřejné části spisů finančního úřadu, vyhledávat tu můžete i fulltextově (podle obsahu písemnosti). V písemnostech jsou samozřejmě řazena i odeslaná daňová přiznání.

Obrázek dokumentuje základní strukturu Daňové informační schránky DIS+.

Základní struktura Daňové informační schránky DIS+ Zdroj: DIS+ po přihlášení na konkrétní osobu

Jak DIS+ získáte?

Získat DIS+ je snadné (vlastně už ji máte jak vy, tak i vaši klienti, spolu s aktivací datové schránky). Takže se jen přihlásíte, nejlépe skrze „datovku“, pro první přihlášení jde o cestu nejsnazší. Pokud spravujete klientovu datovou schránku, žádnou další navíc práci s otevřením jeho DIS+ mít nebudete.

Když vám přístup do klientovy datové schránky chybí, také nejde o žádnou velkou překážku. Stačí jej požádat, aby se přihlásil a vám udělil odpovídající typ přístupu, na němž se dohodnete. Na výběr je jak pouhý náhled, tak i možnost aktivní správy.

Možnosti přihlášení

Do DIS+ se dá přihlásit jak přímo z webových stránek MojeDaně.cz, tak i z webu Ministerstva financí. Co se samotných způsobů přihlášení týká, nabízí Finanční správa:

  • Identitu občana - mobilní klíč eGovernmentu, eObčanka, NIA ID (dříve Jméno, Heslo, SMS), IIG (International ID Gateway), I.CA identita s kartou Starcos, MojeID, bankovní identita
  • Datovou schránku - ta má zase své způsoby přihlášení, ve většině se prolínající s Identitou občana
  • Přístupové údaje přidělené Finanční správou ČR - pro osoby, které mají tento již tradiční způsob přihlášení k FS, a nadále je chtějí využívat.

Obrázek přibližuje grafické zpracování stránky, včetně možnosti přihlášení se do DIS+.

grafické zpracování stránky, včetně možnosti přihlášení se
  do DIS+ Zdroj: portál MojeDaně.cz, URL: https://adisspr.mfcr.cz/pmd/home/prihlaseni-do-dis

Přístup k nahlížení nebo k aktivní správě

Zda budete mít do klientovy Daňové informační schránky plný přístup k aktivní správě a k podávání daňových přiznání i hlášení, nebo jen možnost sem nahlížet, záleží na nastavení jeho schránky. Realizuje se v osobním profilu, vpravo nahoře, pod symbolem panáčka. Viz obrázek.

ukazka panacek DIS+ Zdroj: DIS+ po přihlášení na konkrétní osobu

Finanční správa o možnosti nastavení přístupu informuje následovně: „Přístup do DIS+ daňového subjektu je umožněn na základě zákonem vymezeného oprávnění vyplývajícího z daňového řádu, popř. přiděleného pověření přístupem. Nastavení/správu pověření přístupem lze provést po přihlášení do informačního systému daňových informačních schránek (IS DIS) a vstupu do příslušné DIS+, v části NASTAVENÍ A INFORMACE O SUBJEKTU.“ Podrobný návod k nastavení přístupu najdete v nápovědě. Ta se zobrazuje každému přihlášenému uživateli schránky DIS+.

Pamatujte na závaznost kroků prováděných za klienta v jeho DIS+

Finanční úřad bere všechna podání, která přijdou z účtu DIS+, za vlastní podání fyzické nebo právnické osoby, jež má tento účet zřízen. To samozřejmě nevylučuje odpovědnost účetních a daňových poradců, kterým byl klientem udělen přístup do jeho DIS+. Stejně jako i v dalších situacích, se na případné chyby s následky pro klienta vztahuje pojištění podnikatelů, resp. profesní pojištění. A to i přes fakt, že DIS+ je poměrně novou záležitostí.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Pořízení dlouhodobého majetku a zálohy na DM - obtížný
23 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
F  Tento test je Free, můžete si jej zdarma vyplnit kolikrát chcete i bez registrace. Pořízení dlouhodobého hmotného majetku - lehký
12 příkladů
Spustit test
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Opravy účetních chyb
4 příklady
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Přečtěte si také

Úsporný balíček 2024

18. 10. 2023

V tomto článku si ujasníme, jak se navrhovaný konsolidační balíček pozměnil, od doby jeho prvního návrhu a které návrhy byly schváleny koalicí a nakonec i ...

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku

Zatím žádný komentář, buďte první

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Proc-chtit-klientuv-pristup-do-DIS-Usetrite-cas&idc=542

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.