Využíváme soubory cookies. Pokračováním prohlížení tohoto webu souhlasíte s používáním cookies, více informací.

OK, rozumím
Registrovat se
Již tento čtvrtek 2.12.2021 v 19h bude na YoTube probíhat živé vysílání 🎥 a budeme si povídat o tom, co by měli všichni (i neplátci) vědět o DPH.

🧐 Řekneme si jak a z čeho se počítá obrat, od kdy se stáváme plátci DPH, kdy se stáváme identifikovanou osobou a mnoho dalšího.

👩‍🏫 Protože vysílání bude probíhat živě, budete mít možnost v celém jeho průběhu pokládat dotazy. Připojte se »

Auto pro soukromé i služební účely v podnikání

|

Používání automobilu v rámci podnikatelské činnosti je běžnou součástí dnešní ekonomické reality. Jakým způsobem je možné evidovat výdaje související s vozidlem, které je v průběhu roku využíváno ke služebním i k soukromým účelům? V následujícím článku si představíme 3 způsoby pro uplatňování výdajů na dopravu.

Auto má v podnikání mnoho výhod, podnikatel může náklady spojené s automobilem uplatnit jako daňově uznatelné. Základním předpokladem daňové uznatelnosti nákladů v podnikání je používání automobilu v souvislosti s dosahováním, zajišťováním či udržováním zdanitelných příjmů (což znamená, že je auto používáno ke služebním účelům). Jakými způsoby lze uplatňovat výdaje na dopravu v podnikání?

Paušální výdaj na dopravu

Paušální výdej se využívá, pokud podnikatel vede daňovou evidenci a uplatňujete skutečně vynaložené výdaje podle dokladů. Řídí se ustanovením § 24 odst. 2 písm. zt) zákona o daních z příjmů. Pokud auto využíváte pouze pro své podnikání a nepůjčujete ho nikomu jinému, vyjma spolupracovníka či zaměstnance, použijete sazbu 5 000 Kč za každý kalendářní měsíc zdaňovacího období, ve kterém je příslušné vozidlo využíváno k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů. Pokud kromě podnikání používáte služební auto i k soukromým účelům, paušál musíte krátit a uplatníte pouze 80 % ze základní částky (4 000 Kč). Podnikatel může krácený paušál využít pouze u jednoho vozidla. Paušální výdaj lze uplatnit maximálně na 3 vlastní silniční vozidla, která jsou i nejsou zahrnutá do obchodního majetku, nebo která jsou v nájmu.

U vozidla zařazeného v obchodním majetku či v nájmu, můžete k paušálu navíc uplatnit výdaje související s provozem vozidla (např. výdaje na opravu a údržbu vozidla, nájemné, daňové odpisy, pojistné, silniční daň nebo dálniční poplatky. Nelze uplatnit pohonné hmoty a parkovné, protože jsou zahrnuty v paušálu.

Uplatnění výdajů na základě dokladů

V tomto případě lze uplatnit reálné náklady na benzín, parkovné a další položky související se provozem vozidla (uvedené v předchozí části textu), pokud doložíte všechny související účtenky a budete evidovat jízdy. V případě užívání auta i pro soukromé účely, krátíte všechny výdaje a to podle toho, jak často autem jezdíte soukromě. Z hlediska daně z příjmů fyzických osob uplatníte za zdaňovací období poměrnou část výdajů do daňových výdajů a zbytek do nedaňových.

Automobil nevložený do obchodního majetku podnikatele

Pokud pro služební cesty používáte soukromé auto, které jste nevložili do majetku firmy, využijete tzv. náhradu za auto a pohonné hmoty. Jako daňově uznatelný výdaj můžete uplatnit náhradu výdajů za spotřebované pohonné hmoty a základní sazbu za amortizaci vozidla.Pro výpočet použijete sazbu základní náhrady za použití osobního vozidla za 1 km, kterou udává vyhláška 589/2020 Sb. Výpočet cestovních náhrad počíta výši cestovní náhrady za spotřebované pohonné hmoty a opotřebení vozidla v průběhu uskutečněné pracovní cesty.

Sazba základní náhrady za opotřebení automobiluza 1 km pro rok 2021 činí:

  • u jednostopých vozidel a tříkolek 1,20 Kč,
  • u osobních silničních motorových vozidel 4,40 Kč.
     

Náhradu za spotřebovanou pohonnou hmotu prokazuje podnikatel dokladem o nákupu pohonných hmot nebo použije pro určení výše náhrady průměrnou cenu pohonné hmoty za 1 l/kWH spotřebované pohonné hmoty. Průměrná cena je stanovena pro rok 2021 Vyhláškou č. 589/2020 Sb. takto:
a) 27,80 Kč u benzinu (95 oktanů), vzhledem k nárůstu ceny o více než 20 % byla tato cena od 18.10.2021 navýšena na 33,80 Kč/l
b) 31,50 Kč u benzinu (98 oktanů),
c) 27,20 Kč u motorové nafty.
d) 5,00 Kč u 1 kilowatthodiny elektřiny.

Praktický příklad

Podnikatel na své pracovní použil vlastní auto (pracovní cesta byla 200 km). Průměrná spotřeba jeho auta činí 7 l na 100 km. Benzin tankoval za cenu 30 Kč za litr a má účtenku.

Řešení

  • opotrebení automobilu = 200 * 4,40 = 880 Kč
  • náhrada za pohonné hmoty 200 * (7/100) * 30 = 420 Kč
  • cestovní náhrady celkem = 1 300 Kč

 

Jaký způsob uplatnění výdajů na dopravu je nejvýhodnější? Uplatňování paušálu je administrativně jednoduché. Pokud ale používáte auto často či dokonce denně, vyplatí se vám v konečném důsledku spíše uplatňovat reálné výdaje. Přesto, že použijete kterýkoliv ze způsobů, vždy musíte za auto při podnikání platit silniční daň. Silniční daň musí platit každý, kdo využívá své auto k podnikání (vložené i nevložené do OM).


Autor: Michaela Vetráková

Inzerce ∇Přečtěte si také

 Kalkulačka daňové úspory u životního pojištění Kalkulačka daňové úspory u životního pojištění

29. 11. 2021, Tomáš Vojta Výpočet daňové úspory u životního pojištění 2021 - jakou měsíční částku platit na životní pojištění, aby se vyplatila?... celý článek


 Video: novinky 2022 - Sociální a zdravotní pojištění, minimální mzda Video: novinky 2022 - Sociální a zdravotní pojištění, minimální mzda

25.11.2021, Bc. Lenka Vochozková V roce 2022 zálohy na sociální a zdravotní pojištění opět porostou... celý článek


 Analytické účty v českém účetnictví Analytické účty v českém účetnictví

22. 09. 2021, Zuzana Bartůšková Jak postupovat při vytváření analytických účtů a k čemu slouží? ... celý článek


Kategorie: Účetnictví krok za krokem Účetnictví od A. do Z. Daně

Rýchly přehled článků z kategorie Daně

Dotazy & Diskuze


Zatím žádný komentář, buďte první

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:


Instagram Uctovani.netJsme na Instagramu!

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Auto-pro-soukrome-i-sluzebni-ucely-v-podnikani&idc=461

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.