Jak si vypočítat daně

 

Daně jsou tradiční a důležitou součástí každodenního života. Podléhají častým změnám v legislativě, proto si v následujícím článku ukážeme, kde najdete postup jak si vypočítat konkrétní daně.

Základní dělení daní je na přímé a nepřímé daně. Přímé daně jsou stanoveny podle důchodové/majetkové situace poplatníka. Nepřímé daně jsou vybírány nepřímo a to v cenách zboží či služeb, není možné jednoznačně určit daňový subjekt, který bude v konečném důsledku daň platit.

 

Jak na výpočet přímé daně 

Daň z příjmů fyzických osob→ zaměstnancům se každý měsíc strhává ze mzdy záloha na daň z příjmu, zálohu si vypočítáte prostřednictvím této mzdové kalkulačky na výpočet čisté mzdy. Výpočet daně probíhá i prostřednictvím daňového přiznání fyzických osob za rok 2019.

Daň z příjmů právnických osob výchozím podkladem je účetní výsledek hospodaření před zdaněním. Jak se počítá daň z příjmů právnických osob?

Záloha na daň z příjmů → podnikatelské subjekty (fyzické i právnické osoby), které ročně platí na daních více než 30 000 Kč, musí finančnímu úřadu odvádět pravidelné zálohy na daň z příjmu. Výše záloh se odvíjí podle poslední známé daňové povinnosti dle §38a ZDP:

  • 40 % poslední známe daňové povinnosti = pokud poslední známa daňová povinnost poplatníka přesáhla 30 000 Kč, ale byla < jako 150 000 Kč, úhrada pololetně
  • 25 % poslední známe daňové povinnosti = pokud poslední známa daňová povinnost poplatníka přesáhla 150 000 Kč, úhrada čtvrtletně

Daň z nemovitých věcí

Daň z nemovitých věcí tvoří daň z pozemků a daň ze staveb a jednotek. Výši daně určují metry čtvereční nemovitostí a následně sazby a koeficienty. Podívejte se na praktický příklad výpočtu daně z nemovitých věcí.

Daň z nabytí nemovitých věcí

Daň z nabytí nemovitých věcí byla definitivně zrušena. Jednorazová daň je zrušena u všech převodů, kdy byl návrh na vklad povolen katastrálním úřadem v prosinci 2019 a později. Pokud ste daň zaplatili, je možné zažádat o vrácení daně. Podívejte se na postup, kterým se daň z nabytí nemovitých věcí do teď počítala.

Silniční daň

Silniční daň se platí za všechna silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla registrovaná a provozovaná v ČR, které jsou využívány pro podnikatelské účely. Výše silniční daně se určí u osobních aut podle objemu motoru, u nákladních aut se určuje sazba daně podle počtu a povoleného zatížení náprav. Podívejte se na kalkulačku, které Vám vypočítá výší silniční daně.

Jak vypočítat nepřímé daně

DPH

DPH je součástí ceny výrobku či služby. Podnikatel si určí výši DPH jako rozdíl daně na vstupu (z nákupu zboží a služeb) a daně na výstupu (z prodeje zboží a služeb). Nadměrný odpočet vzniká v případě, že je daň na vstupu vyšší než daň na výstupu, podnikateli tím pádem vzniká nárok na vrácení zaplacené daně od státu. Podívejte se také na praktickou kalkulačku na výpočet vypočítá základ daně z přidané hodnoty? Dozvíte se v této kalkulačce na výpočet základu DPH.

Spotřební daně

  • daň z minerálních olejů,
  • daň z lihu,
  • daň z piva,
  • daň z vína a meziproduktů,
  • daň z tabákových výrobků,
  • daň ze surového tabáku.

Postup, jak se počítají spotřební daně si ukážeme v příštím článku.

Kategorie

Vyzkoušejte své účetní znalosti v testech

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Dohadné účty pasivní
3 příklady
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.
F  Tento test je Free, můžete si jej zdarma vyplnit kolikrát chcete i bez registrace. Pořízení dlouhodobého nehmotného majetku - lehký
11 příkladů
Spustit test
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test. Závazky
15 příkladů
Po registraci  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrace si budete moci vyzkoušet 3 placené testy zdarma, další jsou zpoplatněné symbolickými 2 Kč za test.

Přečtěte si také

Zrušení superhrubé mzdy

29. 11. 2020

Poslanecká sněmovna schválila zrušení superhrubé mzdy a také zvýšení daňové slevy na poplatníka a stravenkový paušál.

Paušální daň

23. 11. 2020

Placení paušální daně má pomoci zjednodušit administrativu a daňovou úsporu.

Vzdělávejte se s námi ve videokurzech

Dotazy & Diskuze k tomuto článku (1)

#1  Jindřich Kříž 03.02.2021, 09:50

Zavedením superhrubé mzdy (2008) přestaly být platby ZP a SP pro OSVČ výdajem ! Po zrušení superhrubé mzdy budou opět zákonným výdajem?

Přidat komentář

Pro upozornění na odpověd Váš email nebude zveřejněn, pouze na něj dostanete zprávu o nové odpovědi v této diskuzi.

Lze se později z emailového upozornění kdykoli odhlásit

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

uctovani.net

ig Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us
logo

uctovani.net

tt Follow us

Stránka vytištěna z url adresy: https://www.uctovani.net/clanek.php?t=Jak-si-vypocitat-dane&idc=420

QR code

Majitel stránek poskytuje informace na tomto webu v dobré víře v jejich pravdivost a aktuálnost, bohužel však nemůže vyloučit chyby nebo nepřesnosti, které se na stránkách mohou objevit. Autor stránek nenese žádnou odpovědnost za vaše činy a rozhodnutí které provedete na základě informací získaných z této stránky.